A Holdon túlra is elér a Föld légköre
Egy új kutatás szerint a földi atmoszféra egy parányi része még a Holdon túl is kimutatható. A friss tanulmány szerint bolygónk hidrogénből álló atmoszférarétege, az úgynevezett geokorona 630 ezer kilométere terjed ki az űrben – számol be a Space.com. Összehasonlításképp: a Hold nagyjából 384 ezer kilométerre fekszik.
Igor Baljukin, az orosz Űrkutató Intézet munkatársa és a csapat vezetője szerint a Hold a Föld légkörén halad keresztül. A szakértő szerint erre akkor jöttek rá, amikor a SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) űrszonda több mint két évtizeddel ezelőtti adatait elemezték.
Baljukin és kollégái egy, a napszélben található UV-sugárzást, a Lyman-alfa-sugárzást mérték fel. Mivel ez a sugárzás interakcióba lép a geokoronával, vizsgálatával a szakértők megállapíthatták annak határát és sűrűségét.
Az elemzés alapján arra jutottak, hogy a geokorona bolygónk napos oldalán a napsugárzás nyomása miatt sűrűbb. Míg a napos oldalon köbcentiméterenként 70, addig a Hold felé nézőn köbcentiméterenként 0,2 hidrogénatom található. „Itt, a Földön ezt vákuumnak neveznénk, így ez az extra hidrogénforrás nem elég jelentős ahhoz, hogy megkönnyítse az űrexpedíciókat” – nyilatkozta Baljukin.
A szakértők korábban is tudtak a geokorona létezéséről, a régiót viszont sokkal kisebbnek vélték.