Spirálgalaxis a Zsiráf csillagképben

Közel van, ám mégsem tiszta a látkép… hiszen a saját galaxisunk csillagközi anyaga takarja ki a látómezőt. Ennek köszönhető a színe is: a szokásos kékes színvilág a poron keresztül megszűrve sárgás-vöröses tónust kap.

Az IC 342 jelű galaxist 1895-ben fedezte fel W.F Denning. Edwin Hubble a Lokális Csoport tagjai közé sorolta, ám a későbbi észlelések végül bebizonyították, hogy a távolsága legalább 6, legfeljebb 10 millió fényév. Az objektum alacsony galaktikus magasságon található, mindösszesen 10,5 fokra a galaktikus egyenlítőtől. Emiatt igen nehezen észlelhető, hiszen a saját galaxisunk csillagközi anyaga erősen szűri a fényét. Enélkül a “szűrő” nélkül az egyik legfényesebb galaxis lenne az égen és valószínűleg jóval korábban felfedezték volna. A fotón jól látszik, hogy a galaxis igen látványos spirális rendszer, számos csillaghalmazt és csillagködöt tartalmaz.

A fénykép változó időjárási körülmények mellett készült, igen sok expozícióból, hogy a halvány porködök is előhívhatóak legyenek. Maga az utómunka nem volt könnyű, a fentebb már említett por és csillagközi anyag miatt. Egyszerre kell azt is hitelesen megjeleníteni úgy, hogy közben a háttérben bujkáló galaxis részletei is előjöjjenek.

A fénykép a Bay Zoltán Tehetséggondozó Alapítvány Csillagászati és Környezetvédelmi Oktatóközpontjának támogatásával készült el.

Címkék: spirálgalaxis