Kivételes fekete lyukra bukkantak a galaxisunkban
A fekete lyukak azonosítása általában nem könnyű feladat.
Takekava Sunya, a Japán Nemzeti Csillagvizsgáló munkatársa kollégáival a HCN–0.009–0.044 jelű csillagközi gázfelhő mozgását elemezték – írja az IFLScience. Az objektum a Tejútrendszer közepénél található, a Földtől mintegy 25 ezer fényévre.
A szakértők az ALMA (Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat) rádiótávcső-rendszer segítségével vizsgálták nagy felbontásban a gázfelhőt, a megfigyelés során pedig felfedezték, hogy a felhő egy nagy tömegű és sűrű objektum körül kering.
„A részletes mozgástani elemzések azt mutatták, hogy egy hatalmas, a Napnál 30 ezerszer nagyobb tömeg koncentrálódott egy akkora régióban, amely sokkal kisebb, mint a Naprendszer” – nyilatkozta Takekava. A kutató szerint ez, illetve az a tény, hogy a környéken egyetlen másik objektumot nem találtak, azt sugallja, hogy egy köztes tömegű fekete lyukkal van dolguk.
A csillagászok meglehetősen kevés hasonló objektumot ismernek. A fekete lyukak többsége vagy néhány naptömegű, vagy olyan hatalmas, mint a galaxisunk magjában található Sagittarius A*. Utóbbiak, az úgynevezett szupermasszív fekete lyukak akár több milliárd naptömegűek is lehetnek.
Oka Tomoharu, a Keió Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint fontos, hogy az új fekete lyukat mindössze 20 fényévre találták meg a Sagittarius A*-tól. A kutató úgy véli, hogy a kisebb objektumot idővel el fogja nyelni a nagyobb, ez pedig alátámasztja a fekete lyukak növekedéséről szóló hagyományos modellt.
Nem ez az első alkalom, amikor a japán kutatócsoportnak köztes méretű objektumot sikerült felfedeznie. 2017 szeptemberében egy másik gázfelhőt vizsgálva azonosítottak egy Napnál 100 ezerszer nagyobb tömegű fekete lyukat.