Nincs az univerzumban falánkabb fekete lyuk
Az univerzum leggyorsabban növekvő, óriási fekete lyukát fedezték fel, amely kétnaponta a Napénak megfelelő tömeget nyel el – jelentették ausztrál csillagászok.
A szupermasszív, vagyis rendkívül nagy tömegű fekete lyuk több mint 12 milliárd fényévnyi távolságban található, a becslések szerint a mérete a Nap húszmilliárdszorosa és egymillió évenként egy százalékot növekszik – közölte Christian Wolf, az Ausztrál Nemzeti Egyetem csillagásza és asztrofizikusa.
"Ez a fekete lyuk olyan gyorsan nő, hogy ezerszer fényesebben világít, mint egy egész galaxis, köszönhetően a naponta beszívott gáznak, amely hatalmas súrlódást és hőt fejleszt" – mondta Wolf.
"Ha ez az óriási objektum a Tejútrendszer közepében lenne, tízszer fényesebbnek tűnne, mint a telihold. Hihetetlenül fényes csillagnak látszana, amely az ég minden más csillagának fényét elhomályosítaná" – tette hozzá.
Ekkora és ilyen gyorsan növekvő fekete lyukak rendkívül ritkák. A jelenséget az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia űrszondája észlelte, amikor égitestek apró mozgásait mérte. A felfedezést az Ausztrál Nemzeti Egyetem Siding Spring csillagvizsgálójának 2,3 méteres teleszkópjával bizonyították.